چراغ رو میزی

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

چراغ رو میزی

 

هر آنچه در مورد چراغ رومیزی باید بدانید

 

همانطور که از عنوان مطلب برمی آید قصد داریم اطلاعات کاملی در مورد نورپردازی جانبی به وسیله چراغ های رومیزی به شما ارائه دهیم اطلاعاتی در مورد کاربرد این چراغ ها و موارد استفاده  , طرح , جنس , ویژگی و تکنولوژی انواع آن و همه نکات مهمی که هنگام خرید چراغ های رومیزی باید رعایت کنید. استفاد از این چراغ ها بسته به نیاز و شرایط شما متفاوت است , اگر قصد خرید یک نوع از آنها را دارید خواندن دقیق این مطلب را به شما توصیه می کنیم .

 

 

چراغ رومیزی چیست ؟

 

 علاوه بر روشنایی کلی منزل یا محیط کار , گاهی برای انجام فعالیت هایتان به نوربیشتر و متمرکزتر احتیاج دارید . چه وقت هایی؟ دقیقا همان زمان هایی که چشم تان بیشتر درگیر است مثلا هنگامی که مشغول مطالعه هستید یا انجام یک کار دقیق مثل آرایش کردن و یا حتی تعمیر ظرافتمندانه  یک وسیله برقی و همچنین کار با کامپیوتر و بسیاری موارد دیگر . نور مورد نیاز در این مواقع توسط چراغ رومیزی تامین می شود .

 

موارد استفاده چراغ رومیزی کدام است ؟

 

در کلیه مثال های ذکر شده بالا و به طور کلی برای انجام هر فعالیت ی که با چشم تان سر وکار دارد شرایط نوری فوق العاده مهم و تعیین کننده میزان سلامت شما ست اینجاست که کاربرد چراغ های رومیزی در جهت تامین نور مورد نیاز مشخص می شود .  تصور کنید در حال مطالعه هستید مشخص است که نور کلی محیط که به عنوان مثال توسط لوستر یا لامپ آویخته به سقف تامین می شود به دلیل فاصله زیاد تا صفحات کتاب و همچنین تمرکز کمتر آن , برای راحتی چشم کافی نیست . چراغ های رومیزی با ویژگی , قیمت و طرح های متفاوت در بازار وجود دارد که به راحتی میتوانید هر نوع آن را تهیه کنید .

 

 

چراغ رومیزی با کاربرد پذیرایی

 

علاوه بر چراغ های رومیزی که برای اتاق کار و فعالیت هایی مثل مطالعه و... استفاده می شود , کاربرد این چراغ ها در سالن پذیرایی نیز چشم گیر است به این شکل که هم نور مورد نظر و هم دکوراسیون قسمت پذیرایی منزل تان کامل می شود . علاوه بر تامین نور مورد نیاز می توانید با کمی دقت و سلیقه , به وسیله یک چراغ رومیزی زیبا , زیبایی فضا رو دو چندان کنید . در این صورت به هماهنگی چراغ با میزی که روی آن قرار می گیرد , سرویس مبلمان و ... توجه کنید .  هم چنین می توانید در انتخاب طرح و سبک چراغ به ظروف  هم توجه کنید اگر از ظروف سبک کلاسیک استفاده می کنید می توانید چراغ را هم از همان سبک انتخاب کنید یا حتی شاید ترکیبی از چندین سبک را بپسندید یا اینکه ممکن است بخواهید چراغ را با هر وسیله دیگری هماهنگ کنید در هر صورت تنوع فراوان این چراغ ها دست شما را برای انتخاب باز گذاشته است . تنوع این چراغ ها به قدری زیاد است که از برخی انواع آن حتی برای اتاق خواب هم می توانید استفاده کنید و نور آن به گونه ای در نظر گرفته شده که برای هنگام خواب کافی ست .

 

 

کاربرد مناسب و زیبایی هردو درکنارهم

 

خوشبختانه تنوع فراوان این چراغ ها در رنگ ها و سبک های مختلف به شما این اجازه را میدهد با توجه به سلیقه شخصی تان و دکوراسیون منزل یا محل کار, انتخاب مناسب را داشته باشید و هر لحظه از دیدن آن لذت ببرید,  البته مهمتر این است که علاوه بر ظاهر و شکل و شمایل چراغ های رومیزی همه مواردی را  که در ادامه جهت کمک به شما در انتخاب بهتر ذکر میشود در نظر داشته و یک انتخاب بهینه داشته باشید مسلما شما نمیخواهید برای وسیله ای هزینه کنید که پس از مدتی به دلیل ضعف های کاربردی  بی استفاده رها شود . 

 

 

نکات مهم در انتخاب چراغ های رومیزی که حتما باید رعایت کنید

 

تکنولوژی به کار رفته در چراغ

 

لامپ ها به صورت کلی در سه نوع LED , رشته ای و فلورسنت به بازارعرضه می شوند.

  • تکنولوژی  LED امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد , این لامپ ها نسبت به انواع دیگر راندمان و عمر بالاتری دارند ,  با توانایی تنظیم حرارت رنگ نور (CRT) به کمتر خسته شدن چشم کمک کرده و در آخرهنگام روشن بودن داغ نمی شود.  این نوع لامپ ها گرچه تداعی کننده نور طبیعی است اما هنگام کار با کاغذ گلاسه به دلیل خستگی چشم , مناسب نیست و شاید بتوان گفت این تنها مشکلی ست که ممکن است با آنها داشته باشید.
  • لامپ های فلورسنت به مرور خاموش و روشن شده و در طولانی مدت باعث خستگی چشم و سردرد می شود پس مسلم است که اگر قصد مطالعه طولانی مدت یا کار زیاد با کامپیوتر را دارید این لامپ انتخاب مناسبی برای شما نیست .
  • اگر مطالعه  و یا کار طولانی دارید بهترین گزینه برای شما لامپ رشته ای ست , نور گرم آن به شما کمک می کند بدون خستگی و با حفظ سلامتی کامل به مطالعه و دیگر فعالیت هایتان بپردازید.

 

 

 

روشنایی و نور

 

میزان وات و لوکس در انواع چراغ های رومیزی , متفاوت است که باعث تولید نور متفاوتی در هر کدام از آنها می شود . از لوکس برای اندازه گیری شدت روشنایی استفاده می شود و وات میانگین میزان انرژِی لازم برای کار کردن چراغ می باشد . قانون کلی در این زمینه می گوید عدد بالاتر برای وات به معنای روشنایی بیشتر است . اگر در این زمینه به کلمه "لومن" برخوردید بدانید که لومن نیز برای بیان روشنایی چراغ مورد استفاده قرار می گیرد مثلا 60 وات مساوی 800 لومن می باشد .

میزان شدت نور برای یک چراغ مناسب حداقل 500 لومن است .

 

گرم یا سرد بودن رنگ

 

بررسی کنید و ببینید با کدام نوع رنگ نور احساس راحتی بیشتری می کنید منظور از راحتی در اینجا دقیقا راحتی چشمان شماست . می توانید هنگام خرید و یا حتی قبل از آن , انواع نور را امتحان  کرده و مثلا برای مدتی مناسب با آن به مطالعه بپردازید تا به نتیجه ی دقیق تری برسید .

 

جهت تابش نور و نقطه تمرکز آن

 

نوع طراحی لامپ می تواند در جهت تابش نور و نقطه تمرکز آن موثر باشد , اشکال مختلف لامپ و نقطه تمرکز آنها را بررسی کنید و بهترین را انتخاب کنید . نقطه تمرکز چراغ باید هماهنگ با سطح محیط مورد نظر شما باشد مثلا وقتی مشغول مطالعه هستید باید نور به شکلی به صفحه کتاب تابیده شود که به راحتی مطالعه کنید 

 

ثابت یا متغیر بودن مکان چراغ

 

امروزه تکنولوژی بی سیم بسیار فراگیر شده و به دنیای چراغ های رومیزی هم سرک کشیده است .

اگر جای چراغ را مرتبا عوض می کنید و برای کاربردهای متغیر ازآن استفاده می کنید پیشنهاد ما به شما استفاده از نوع بی سیم آن است اما اگر جای خاصی برای آن در نظرگرفته اید حتما  باید مطمئن شوید که چراغ انتخابی تان مناسب مکان مورد نظر باشد مثلا بلندی یا کوتاهی چراغ, زاویه تابش ,چرخش یا عدم چرخش پایه و... را در نظر داشته باشید.

 

ساق چراغ

 

معمولا چراغ ها دارای ساق هستند در بعضی موارد کوتاهی یا بلندی ساق قابل تنظیم است و با توجه به موقعیت می توانید آنرا کوتاهتر یا بلندتر کنید پس در این صورت مشکلی نیست اما اگر اندازه ساق ثابت باشد باید دقت کنید که ساق کوتاه تمرکز نور بیشتر و خستگی و حساسیت چشم را به دنبال خواهد داشت در عوض ساق بلند از شدت و تمرکز نور می کاهد و در نتیجه خستگی چشم را کاهش می دهد .

با توجه به همه نکات ذکر شده در اولین گام مشخص کنید چه نوع چراغ رومیزی , با چه ویژگی هایی و برای چه مکانی احتیاج دارید