مخلوط کن

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

مخلوط کن

مخلوط کن چیست؟

مخلوط کن دستگاه برقی است که آن را  دستگاه همه کاره نیز می‌گویند و از این  دستگاه برای ترکیب کردن انواع مایعات، گوشت،سبزیجات، ادویه، گردو، میوه جات و…به کار می رود. بعضی از  افراد از دستگاه مخلوط کن با ابزارهای گوناگونی که دارد کارهای دیگری مانند خرد کردن، میکس کردن، آسیاب کردن و پوره کردن را انجام می دهند. دستگاه مخلوط کن توسط شرکت های مختلفی با مارک های متفاوتی ساخته می شود. بعضی از دستگاه‌های مخلوط کن چند کار را مانند دستگاه همبرگرساز انجام می‌ دهند درحالی که بعضی از دستگاه های مخلوط کن تنها یک کار را انجام می دهند.

 

معرفی دستگاه مخلوط کن

دستگاه مخلوط کن مانند وسایل برقی دیگر از اجزا و قطعاتی تشکیل شده است که از جمله آن ها می توان به پایه ی دستگاه، اهرم، مخزن دستگاه، درپوش مخلوط کن، لوله ای که از طریق آن غذا را می ریزند، فشارنده دستگاه و پارچ شیشه ای یا پلاستیکی مخلوط کن اشاره کرد.

 

مخلوط کن چندکاره

اگر مخلوط کن به صورت همه کاره باشد این دستگاه از مخلوط کن معمولی بسیاری پیشرفته تر است و قطعات بیشتری را نیز دارد که عبارتند از تیغه ی فلزی، تیغه ی پلاستیکی، تیغه ی مخصوص همزن، رنده مخصوص خلال کردن سبزیجات، رنده درشت، رنده ریز، فشاردهنده مرکبات، درپوش آسیاب، مخزن کوچک و کاردک.

 

نکات به کارگیری دستگاه مخلوط کن

هنگام کار با دستگاه مخلوط کن برای پخت و پز مانند هر دستگاه دیگری باید نکاتی را در نظر بگیرید.  در زمان روشن بودن مخلوط کن هرگز دستگاه را در حال کار بدون‌ توجه رها نکنید. اشتباهی که اکثر خانم ها در زمان کار با مخلوط کن انجام می دهند این است که ظرفیت مخلوط کن را رعایت نمی کنند. بیشتر از حداکثر مقدار مجاز مخزن یا مخلوط کن را پر نکنید. نکته ای در زمینه کار با مخلوط کن بسیار مهم می باشد این است که اگر اهرم چرخنده آسیب دیده، از دستگاه استفاده نکنید و حتما بلافاصله بعد از استفاده پریز را از برق جدا کنید؛ چرا که دستگاه مخلوط کن از برق 220 ولت برای کار استفاده می کند که بسیار خطرناک است برای جلوگیری از بروز حوادث حتما مطمئن شوید که دستگاه را از برق جدا کردید.

 

برای تهیه ی مخلوط کن به نکات زیر توجه کنید

در زمان خرید مخلوط کن باید به مواردی توجه کنید. به گارانتی شرکت سازنده آن توجه داشته باشید. همچنین تیغه ی مخلوط کن برای کارکرد آن بسیار مهم است، از صحت و سلامت تیغه مطمئن شوید. البته پس از استفاده طولانی مدت از مخلوط کن تیغه آن کند می شود که باید آن را تیز کنید. از طرفی درپوش آن سالم و بدون نقص باشد و پارچ مخلوط کن جنس شیشه ای دارد، توجه کنید که شکسته نباشد. از طرفی تمام نیروی کار مخلوط کن توسط موتور آن تامین می شود حتما به موتور آن دقت کنید.  موتور مخلوط کن باید قوی باشد تا با نوسانات احتمالی برق خراب نشود.

 

چگونه از مخلوط کن استفاده کنید

ابتدا واشر را دور پایه تیغه ها قرار دهید و از آن مطمعن شوید که واشر به طور صحیح قرار گرفته باشد اگر واشر آسیب دیده باشد یا به طور صحیح قرار نگرفته باشد نشست حاصل می شود. سپس پارچ را روی پایه ی تیغه ها بچرخانید تا محکم شود. در مرحله سوم مواد غذایی را داخل پارچ بریزید و پیمانه را روی درپوش بگذارید دوباره آن را بچرخانید. درپوش را در جهت حرکت عقربه های ساعت بچرخانید تا روی پارچ محکم شود و بتوانید روشن کنید. سپس پارچ مخلوط کن را روی پایه ی دستگاه قرار دهید و بچرخانید تا قفل شود. ضمنا یک تایم را انخاب کنید و اگر دستگاهتان یک دکمه دارد آن را نگه دارید. وقتی دستگاه در حال کار است پارچ، درپوش و پیمانه را حرکت ندهید. برای اطمینان از افزایش طول عمر دستگاه بیش از ۳۰ ثانیه پشت سر هم از آن استفاده نشود و در مرحله آخر برای ۳ دوره  متوالی دمای دستگاه باید به مدت ۳ دقیقه پایین اومده  تا موتور دستگاه  به صورت کامل خنک شود.

 

مواردی که باید برای نظافت مخلوط کن در نظر بگیرید

اول اینکه قبل از تمیز کردن همیشه دستگاه را خاموش کنید و دو شاخه را از برق بکشید. به تیغه ها ی مخلوط کن با دقت دست بزنید و سعی کنید از یک پارچه استفاده کنید؛ چون خیلی تیز هستند. بعضی از غذا ها ممکن است قسمت پلاستیکی مخلوط کن را تغییر رنگ دهد که طبیعی است و آسیبی به دستگاه نمی زند و یا طعم غذا را عوض نمی کند. پایه ی دستگاه را با یک پارچه تمیز پاک کنید.

 

حفظ محیط زیست با مخلوط کن

معمولا محصولات برقی امروزه برای حفظ محیط زیست و سلامت مصرف کننده با کمترین صدا ساخته می شود اما برای آسیب ندیدن گوش هایتان می توانید. دستگاه مخلوط کن از مواد قابل بازیافت می باشد و ‌بهتر است این مواد را در سطل های زباله نریزید. آن ها را به نزدیک ترین مکان های جمع آوری بازیافت ببرید.

 

دیگر کاربردهای دستگاه مخلوط کن عبارتند از

و در آخر لازم به ذکر است که مخلوط کن را می توان برای انواع نوشیدنی و معجون های مختلف، تهیه ی سوپ، پنیر، کلم، خیار، چغندر، پیاز، سس، غذای کودک، خرد کردن سبزیجات و‌ مخلوط کردن تمامی غذا های سفت و نرم استفاده کرد.

 

نکاتی دیگر درباره دستگاه مخلوط کن

نکته ی دیگری که وجود دارد این است که پارچ بعضی از مخلوط کن ها  به صورت پلاستیکی است. موقع  کار هرگز از قاشق و چاقو برای هم زدن محصول استفاده نکنید. یادتان باشد اول دستگاه را خاموش و بعد از توقف کامل، مواد را هم بزنید. ضمنا برای تهیه انواع آب آلبالو،آب هویج،آب اخته و…بهترین انتخاب شما پارچ مخلوط کن است. قفل دستگاه مخلوط کن بسیار مهم است و باید به صورتی باشد که اگر خوب قفل نشده باشد اصلا روشن نشود. اگر دوست دارید روند حرکت مخلوط کن را کندتر کنید کلید آن را کمی بچرخانید و اگر میخواهید تند تر بچرخد پیچ تنظیم دستگاه را کمی بیشتر بچرخانید. اگر سیم دستگاه آسیب دیده باید توسط کارخانه و یا نمایندگی های مارک‌ دستگاه عوض شود.