ماشین ظرفشویی

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

ماشین ظرفشویی

یکی از چالش‌های اغلب خانم‌ها شستن ظرف‌ها می‌باشد. پس از مهمانی‌ها و یا جمع‌های خانوادگی، تمیز کردن و شستن ظروف کثیف وقت و انرژی بسیاری از افراد را می‌گیرد. به‌ همین دلیل امروزه در هر خانه‌ای دستگاهی ‌به نام ماشین ظرفشویی پیدا می‌شود. ماشین‌ ظرفشویی نوعی دستگاه اتوماتیک است که ظرف‌ها را به صورت خودکار می‌شوید. نحوه عمل ماشین ظرفشویی به این سرعت است که پس از قراردادن ظروف کثیف در آن، داخل محفظه ظرفشویی را پر از آب کرده و آن را با فشار به ظرف‌های کثیف می‌پاشد و سپس آب کثیف را خالی کرده و دوباره آب گرم را با فشار بیشتر ظرف‌ها می‌پاشد تا کاملا ظرف‌ها تمیزشوند و در مرحله آخر آب ظروف کثیف را تخلیه می‌کند.

ماشین ظرفشویی نه  تنها برای شستن ظرف‌ها به‌کار می‌رود بلکه برای شستن میوه و سبزیجات نیز استفاده می‌شود. میوه و سبزیجات را داخل ماشین ظرفشویی قرار می‌دهند و زمان آن را تنظیم می‌کنند و ماشین ظرفشویی با استفاده از سیستم آب سردی که دارد میوه و سبزیجات را به سرعت می‌شوید. ماشین ظرفشویی مانند هر لوازم خانگی دیگر انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع شان امکانات متفاوتی دارند.

 

سه نوع ماشین ظرفشویی

ماشین‌های ظرفشویی به سه دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

 

ماشین ظرفشویی رو میزی

این نوع ماشین ظرفشویی روی کابینت‌ چوبی و یا نزدیک سینک در آشپزخانه نصب می‌شوند. ماشین ظرفشویی رومیزی به شیرآب و لوله‌ای برای تخلیه نیاز دارد. همچنین از مزایای ماشین ظرفشویی رومیزی این است که به آسانی می‌توان آن را از محلی به محل دیگر جا به جا کرد.

 

ماشین ظرفشویی توکار

ماشین ظرفشویی توکار نوع دیگری از ماشین ظرفشویی است که قابلیت نصب دائمی در بین یا زیر صفحه کابینت‌ها در آشپزخانه دارد.

 

ماشین ظرفشویی ایستاده

همانطور که مشخص است تفاوت این نوع ماشین ظرفشویی با دو مدل دیگر این است که ماشین ظرفشویی استاده دارای چند پایه است که به حالت استوار در هر قسمت ملزومات آشپزخانه قرار می‌گیرد. ماشین ظرفشویی ایستاده معمولا برای ظرف‌هایی با حجم زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ظرفشویی عموما در رستوران‌ها و آشپزخانه‌های صنعتی به‌کار گرفته می‌شوند.

 

 

قسمت‌های ماشین ظرفشویی

اگرچه با پیشرفت تکنولوژی ماشین‌های ظرفشویی نیز دچار تغییر و تحول بسیاری شده‌اند و ماشین‌های ظرفشویی امروزی دارای امکانات زیادی هستند؛ اما تمامی آن‌ها از یکسری بخش‌های مشترک تشکیل شده اند که عبارتند از

بخش الکترونیکی: مهمترین قسمت ماشین ظرفشویی که تمام برنامه ریزی‌ها و خدمات ماشین ظرفشویی به وسیله آن انجام می‌شود. این بخش یک شبکه هوشمند است که به سایر قسمت‌ها متصل می‌باشد.

فیلتر غذا: قسمتی است که باقیمانده مواد غذایی در ظروف از آن خارج می‌شوند.

قفسه: بخش‌های کوچک و بزرگی است که در آن‌ها ظروف قرار می‌گیرند. در ماشین‌های ظرفشویی قفسه مربوط به بشقاب و قاشق یا چنگال متفاوت است.

آب گرمکن: سیستم گرمایشی مخصوص ماشین‌ ظرفشویی است تا آب گرم لازم برای شستن ظرف‌ها در آن فراهم کند.

خشک کن: وظیفه خشک کردن ظرف‌ها را برعهده دارد؛ این قسمت از ماشین ظرفشویی انرژی و برق زیادی مصرف می‌کند.

سوراخ آب فشان: بخشی است که در آن سوراخ‌هایی قرار دارند و آب از داخل آن‌ها با فشار بالایی خارج شده و عملیات شست و شو ظروف بهتر انجام می‌شوند. 

 

رعایت چند نکته برای عملکرد بهتر ماشین ظرفشویی

 

قرارگیری ظروف

بسیاری از افراد برای اولین یا دومین باری که از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنند یا به عبارتی دیگر با نحوه عملکرد آن آشنا نیستند ظروف را به در خلاق جهت افشانه آب قرار می‌دهند و پس از اتمام کار متوجه می‌شوند که ظرف‌ها کاملا تمیز نشده‌اند. برای جلوگیری از وقوع این اتفاق بهتر است ظرف‌ها در قسمت افشانه آب قرار دهید و ظروف دیگر مانند فنجان، لیوان و موارد این چنینی را به سمت پایین قرار دهید.

 

استفاده از نمک

نمک برای تمیز شدن ظرف‌ها گزینه بسیار خوبی شناخته می‌شود. بهتر است در زمان شستشو ماشین ظرفشویی همراه با پودر یا قرص آن مقداری نمک نیز در داخل دستگاه اضافه کنید.

 

افزودن سرکه

ریختن سرکه داخل سینک باعث می‌شود تا ظروف با سرعت بیشتری ضدعفونی شوند و همچنین لکه‌های چربی نیز پس از اتمام شستشو روی ظرف‌ها باقی نمانند.

 

آبکشی ممنوع

یکی از متداول‌ترین اشتباهاتی افراد پیش از قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی انجام می‌دهند. آبکشی آن‌هاست. این کار نه تنها در عملکرد ماشین ظرفشویی تاثیر ایجاد نمی‌کند، بلکه ممکن است باعث شود تا ظرف‌ها پس از شستشو خش دار و لکه دار شوند.

 

پودر زیاد نریزید

بعضی از خانم‌ها به اشتباه بر این باورند افزودن پودر زیادی به ماشین ظرفشویی ظرف‌ها را تمیز تر می‌شویید؛ در حالی که برعکس این قضیه صادق است. ریختن پودر اضافی سبب می‌شود تا لوله‌ها و قسمت‌های مختلف دستگاه به مرور زمان پوسیده شوند.

 

فیلترها را تعویض کنید

فیلترهای ماشین ظرفشویی نقش جذب کننده مواد اضافی و آشغال‌های ظروف را برعهده دارند که پس از مدتی پر می‌شوند و نیاز به تعمیر و یا تعویض دارند. اگر پس از مدتی آن‌ها را تعویض نکنید ممکن است به قسمت‌های دیگر ماشین ظرفشویی آسیب وارد شود. 

 

 

مزایای استفاده از ماشین ظرفشویی

این نکته شایان ذکر است که اگر چه ماشین ظرفشویی جزء وسایل برقی گران قیمت خانه محسوب می‌شود اما استفاده از آن دارای فواید زیادی است که نمی‌توان از آن‌ها چشم پوشی کرد. از جمله این مزایا می‌توان به شستشو در کمترین زمان ممکن، صرفه جویی در وقت، هزینه و انرژی، لذت بردن در مهمانی‌ها، عدم استفاده و برخورد دست با مواد شوینده مضر و جلوگیری از بروز بیماری‌های استخوانی و مفصلی مانند آرتروز، در رفتگی مفصل پا، گرفتگی عضلات و مواردی از قبیل این دست اشاره کرد.