فر

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

فر

روش‌های بی‌ شماری برای پخت و پز مواد غذایی وجود دارد. در گذشته برای آماده‌سازی غذا از سبک‌های معمولی مانند قراردادن روی آتش استفاده می‌کردند؛ اما به مرور زمان این روش‌ها نیز تغییر یافت؛ طوری که امروزه برای پخت و پز غذا از دستگاه‌های مختلفی استفاده می‌کنند. مزیت به‌کارگیری دستگاه‌های پخت و پز غذا این است که در زمان کم و با مصرف انرژی پایین، غذا رو آماده می‌کند.

 

فر چیست

فر یکی از دستگاه‌های پخت و پز است که امروزه در هرخانه‌ای پیدا می‌شود و کاربرد بسیاری دارد. فر دستگاهی است که در آن غذا در محیطی کاملا بسته و با دما یا حرارتی یکسان پخته می‌شود. فرها انواع مختلفی دارند که به‌طور کلی به سه دسته فرهایی که روی اجاق گاز نصب می‌شوند، فرهای دیواری و فرهای رو میزی تقسیم می‌شوند. 

 

فر روی اجاق گاز

این نوع فر از متداول‌ترین فرهای محسوب می‌شوند که در آشپزخانه روی اجاق گاز قرار می‌گیرند. غذاهایی که در اجاق فردار پخته می‌شوند عموما مزه‌ی بهتری نسب به غذاهایی که روی گاز پخته می‌شوند دارند؛ چرا که در فر تمام مواد غذایی به‌ طور یکنواخت و با درجه حرارت یکسان آماده می‌شوند؛ اما در پخت با گازهای معمولی ممکن است یک قسمت غذا بیشتر از دیگری پخته شود و یا بسوزد که مزه بدی به غذا می‌دهد.


فرهای دیواری

فرهای دیواری دومین دسته از فرها هستند که در آشپزخانه‌های بزرگ یا آشپزخانه‌های صنعتی در دیوار نصب می‌شوند. این نوع فرها معمولا برقی هستند. فرهای دیواری از چند طبقه ساخته شده‌اند و عموما پخت کیک و شیرینی در این نوع فرها صورت می‌گیرد.

 

فرهای رومیزی

 فرهای رومیزی همانطور که از نامش پیداست روی میز آشپزخانه یا روی میز اجاق گاز قرار می‌گیرند. کارکرد با این نوع فرها بسیار ساده است و مزیت آن نسبت به دیگر فرها این است که خطر سوختگی کمتری دارند و مقرون‌ به‌ صرفه‌تر هستند. 

 

نکاتی که باید هنگام خرید فر در نظر گرفته شوند

از آنجایی که هنگام خرید فر برندهای زیادی وجود دارند؛ به احتمال زیاد برای انتخاب هر کدام از آن‌ها دچار تردید خواهید شد. فرها با توجه به نوع و قیمت‌ شان دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند، اما به طور کلی فری با کیفیت است که دارای ویژگی‌های زیر باشد. بهتر است درهنگام خرید به آن‌‌ها توجه شود. این ویژگی‌های عبارتند از:

 

عایق بندی بدنه فر

عایق بندی بدنه برای حفظ دمای داخل فر: عایق اتاق فر باید با کیفیت باشد تا از اتلاف انرژی جلوگیری کرده و غذا را در کمترین زمان آماده کند. همچنین عایق بدنه باید از جنسی باشد که در برابر دما و حرارت تولیدی فر مقاومت کند.

 

استقامت شیشه داخلی فر

میزان استقامت شیشه داخلی: از آنجایی که دمای داخل اتاق فر بسیار بالاست، شیشه آن باید تحمل این دما را داشته باشد. شیشه‌های فر معمولا به دلیل حفظ دما و گرمای داخل از جنس کدر و مات هستند و مواد غذایی داخل آن‌ها به راحتی قابل مشاهده نمی‌باشد. شیشه فر قیمت بالایی دارد که اگر شیشه فر بشکند هزینه تعمیر و تعویض آن بسیار بالاست؛ بنابراین بهتر است در زمان خرید فر حتما جنس شیشه آن را مدنظر قراردهید تا بعدها مجبور نشوید هزینه زیادی برای تعویض آن پرداخت کنید.

 

سایز فر

سایز فر: فر باید دارای سایز متناسبی با محل قرارگیری آن داشته باشد، پیش از خرید فر حتما محلی که در آشپزخانه قرار است فر را آنجا قراردهید اندازه بگیرید و با سایز فر تطبیق دهید. فرهای بسیار بزرگ جابه جایی سختی دارند و تمیز کردن آن‌ها نیز به انرژی و زمان زیادی نیاز خواهد داشت. برای آشپزخانه‌های خانگی از فرهایی با سایز معمولی استفاده می‌کنند و در آشپزخانه‌های صنعتی فرهای حجیم و چند طبقه کاربرد دارد. 

 

گارانتی فر

گارانتی فر: فر یکی از دستگاه‌هایی است که احتمال خرابی آن وجود دارد؛ از طرفی فر قیمت زیادی دارد و هنگام خرابی، تعمیر و تعویض آن، هزینه بالایی خواهد داشت. گارانتی شرکت فروشنده ضمانتنامه‌ای است که در آن شرکت تعهد می‌دهد اگر در مدت زمان معینی فر دچار خرابی شود؛ خسارت آن را جبران نماید. در نتیجه گارانتی شرکت فروشنده می‌تواند باعث آسودگی شما شود و به شما این ضمانت را بدهد که در زمان خرابی فر،  از خدمات پس فروش رایگان برخوردار شوید. در نتیجه هنگام خرید فر حتما به گارانتی و مدت زمان آن توجه کنید و سعی کنید فری با گارانتی بالاتر از شش ماه ضمانت یا خدمات پس از فروش را انتخاب نمایید. 

 

 

نظافت انواع فر

با اختراع دستگاهی به‌نام فر پخت و پز غذا بسیار ساده تر و راحت تر شده است. فر دارای مزایای زیادی می‌باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به پخت در کمترین زمان ممکن، قابلیت نصب آسان، مصرف انرژی پایین و ایمنی بالا اشاره کرد. اما ظرف فر به دلیل این که مواد غذایی دائم در آن قرار می‌گیرد و به آن حرارت می‌تابد به سرعت کثیف و آلوده شده و باکتری‌ها را جذب می‌کنند و می‌توانند آن‌ها را به مواد غذایی انتقال دهند. نظافت فر مانند هر وسیله دیگری اصول و روش خاصی می‌خواهد. همچنین بدنه فر معمولا استیل است که برای نظافت آن از هر مواد شیمایی نمی‌توان استفاده کرد؛ چرا که مواد اسیدی بدنه آن را دچار آسیب می‌کنند و یا رنگ بدنه را از بین می‌برند.  برای نظافت فر از آب و مواد ساده‌ای مانند سرکه استفاده کنید. داخل آن را با دستمال  تمیز کرده و باقی مانده مواد غذایی را از آن خارج کنید. برای فرهای چند طبقه، ابتدا از طبقه بالا شروع کنید تا مجبور نشوید دوباره آن را تمیز کنید. برای تمیز کردن درب فر نیز از دستمال فر ساده و مایع شستشو مانند مایع ظرفشویی استفاده کنید تا کاملا مواد غذایی از بین بروند.