آرام پز

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

آرام پز

بسیاری از افراد و به خصوص خانم‌ ها برای پخت و پز غذا عجله ای ندارند و می خواهند در زمان پخت غذا به کارهای دیگر خود نیز برسند. آرام پز یکی از وسایل برقی است که برای پختن غذا در دمای پایین کمتر 280 درجه کاربرد دارد.

 

مهمترین فایده آرام پز

استفاده از دستگاه آرام پز باعث می شود که غذا در مدت زمان بیشتری بپزد و به همین دلیل  خواص طبیعی و ویتامین آن از بین نروند و همین طور دستگاه آرام پز مقدار انرژی و برق کمتری نسبت به دیگر وسایل برقی استفاده می کنند. همچنین ایمنی دستگاه آرام پز بسیار بالا است و مانند بخار پز و یا هر دستگاه برقی دیگری نیاز به مراقبت و سر زدن مداوم ندارند؛ طوری که می توان آن را در منزل روشن کرد و برای خرید به بیرون رفت، آرام پز کار خود را به خوبی انجام می دهد.

 

نکاتی هنگام استفاده از آرام پز

آرام پز دستگاهی است که با آن می توان در خانه و یا بیرون از خانه برای کارهای دیگر برنامه ریزی کرد. اما هنگام روشن کردن و تنظیم کردن آرام پز باید به نکاتی برای پخت بهتر غذا توجه کنید. 

 

زمان پخت و پز

هنگام پخت غذا در آرام پز، درجه آن باید به اندازه ای باشد که بتواند غذا را به آهستگی و عدم  نیاز  مراقبت آماده کند. همچنین زمان پخت و پز غذا  باید خیلی کند هم نباشد تا موجب فاسد شدن غذا نشود. از طرفی برای آسودگی بیشتر از اینکه درجه حرارت برای غذایی آرام از هر جهت مطمئن و مناسب باشد. بهتر است قبل از هر پخت و پز غذا این روش را به کار بگیرید.

ابتدا دستگاه آرام پز را  با دو نیم کلیو گرم آب پر کنید و به مدت زمانی حدودا هشت ساعت آن را روی درجه پایین روی اجاق گاز قرار دهید. سپس با دماسنج مناسب میزان حرارت آب را به سرعت اندازه بگیرید؛ چرا که هنگامی که درب دستگاه آرام پز  را باز می کنید دمای داخلی آن به سرعت کاهش پیدا می کند. دمای مناسب برای پخت و پز باید بین 185 در جه فارنهایت یا 85 درجه سانتی گراد باشد. چناچه این دما بیشتر یا کمتر باشد باید دمای آن را روی این میزان تنظیم کنیم تا غذا کیفیت خود را از دست ندهد ویا فاسد نشود.

 

از آرام پز دوبار استفاده نکنید

بسیاری از خانم ها به اشتباه از این دستگاه دوباره برای آرام پز کردن گوشت و یا مواد غذایی دیگر استفاده می کنند. از آن جایی که کاملا مواد غذایی با اول به مدت زمان زیادی در درون دستگاه و با حرارت ملایم قرار داشتند کاملا پخته شدن و استفاده دوباره و گرم کردن دوبار آن ها می تواند باعث مسموم شدن و فاسد شدن مواد غذایی استفاده کنند. برای  گرم کردن مواد غذایی دوباره می توانید از ماکروویو و یا دستگاه های دیگر استفاده کنید.

 

خرید آرام پز

در زمان خرید آرام پز مانند هر وسیله دیگری باید نکاتی را در نظر بگیرید. آرام پزها از جنس های مختلفی ساخته می شوند. اما بهتر است دستگاه آرام پزی را  انتخاب کنید که ظرف سرامیکی نیز داشته باشد؛ چرا که آرام پزهایی که دارای ظرف جداگانه ای هستند تمیز کردن  و قابلیت شستشوی راحت تری دارند و همین طور می توان ظرف را از آن جدا کرد و با مواد غذایی در یخچال و یا هر جای دیگری قرار داد. همچنین کاسه سرامیکی آرام پز قابلیت ضد حرارتی دارند و رنگ و کیفیت خود را با قرار گرفتن روی اجاق گاز از دست نمی دهند. 

 

ظرفیت آرام پز

یکی دیگر از نکات مهمی که هنگام خرید آرام پز باید به آن توجه کنید ابتدا تعداد نفر اعضای خانوادتان است و در مرحله دوم ظرفیت آرام پز. ظرفیت و گنجایش آرام پز باید متناسب با تعداد نفرات خانه باشد. چرا که هنگام پخت و پز مثلا گوشت نمی توان نصف آن را با آرام پز پخت و ما بقی را به طور عادی و یا با دستگاه های دیگر.

 

شستشوی آرام پز

از آن جایی که مواد غذایی مدت زمان طولانی را در آرام پز می مانند مسلما کثیفی این دستگاه نسبت به دیگر دستگاه ها بیشتر خواهد بود. برای تمیز کردن ظرف داخلی آرام پز ابتدا آن را از برق بکشید و سپس به مدت زمان کوتاهی ظرف داخلی آن را پر از آب کنید تا مواد چسبیده به ظرف از بین بروند. برای تمیز کردن بدنه آرام پز می توانید از سرکه و یا جوش شیرین استفاده کنید؛ چرا که این ماده خواص فوق العاده ای برای تمیز کردن مواد خمیری که به بدنه چسبیده اند دارند و همین طور بدنه را به خوبی براق و تمیز می کنند و فقط مراقب باشد در استفاده از دو ماده زیاده روی نکنید تا روی بدنه استیل آرام پز خط و یا خش نیوفتد. پس از تمیز کردن بدنه آرام پز با سرکه یا جوش شیرین آن را با یک دستمال مرطوب تمیز نمایید تا کاملا از تمیز شدن  آن مطمئن شوید. همچنین اگر مواد غذایی در آرام پز سخت شده بودند طوری که با آب و یا مایع شستشو قابل تمیز کردن نبودند. دستگاه را با مقداری آب پر کنید و به مدت زمان یک الی دو ساعت بگذارید آرام بپزد و سپس آب داخلی آن را خارج کنید و با استفاده از یک برس یا مسواک آن را دوباره تمیز کنید. از طرفی اشتباهی که بسیاری از خانم ها انجام می دهند این است که کاسه داخلی آرام پز را داخل ماشین ظرفشویی قرار می دهند؛ چرا که فکر می کنند ماشین ظرفشویی می تواند به خوبی کاسه دستگاه را تمیز کند. درحالی که آرام پز یکی از معدود دستگاه هایی است که برای نظافت آن نمی توان از ماشین ظرفشویی و یا موار این چنینی استفاده کرد. بلکه حتما باید به وسیله دستو با دقت فراوان شسته شوند؛ چرا که باقی ماندن مایع شستشو داخل دستگاه آرام پز باعث می شود هنگامی که از دستگاه دوباره استفاده می کنید. مواد شستشو به داخل ماده غذایی بعدی برود و باعث ایجاد بیماری، مسمومیت غذایی و حتی فاسد شدن ماده غذایی بشود.