تشک فومی ارتجاعی

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

تشک فومی ارتجاعی


فوم یک ترکیب شیمیایی پلیمری است که در حال حاضر سه نوع آن در بازار عرضه می شود که شامل فوم های پلی یورتان (Polyurethane)،  فوم های پلی اتیلن و فوم های پلی استایلن (یونولیت) است. فوم های پلی اتیلن و یونولیت بیشتر به عنوان عایق های حرارتی، صوتی، نیز ضربه گیر و ... استفاده می شود. برای تهیه تشک از فوم های پلی یورتان استفاده بیشتری می شود که البته به دو نوع فوم های سرد و گرم تقسیم می شوند.

 

فوم گرم پلی یورتان

 

این نوع فوم ها در دمای بالای کوره پخته می شوند و سفت و سخت هستند. البته پس از مدتی که استفاده می شوند، سفتی خود را از دست می دهند و به مرور زمان نرم می شوند. فوم های گرم خاصیت ارتجاعی زیادی ندارد و پس از چند سال جا می اندازند. 

 

فوم سرد پلی یورتان

 

این نوع فوم ها از نظر ساختار سلولی، فوم سرد در طبقه فوم های سلول باز قرار می گیرد. در تولید فوم های سرد از حرارت غیرمستقیم یا دمای کم استفاده می شود. در نتیجه مولکول های فوم به راحتی شکل می گیرند و در دمای کم فرصت بیشتر برای شکل گرفتن پیدا می کنند. فوم های سرد نسبت به نوع گرم، خاصیت ارتجاعی دارند و نرم تر از فوم های گرم هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

فوم های سرد دارای ساختار سلولی باز هستند که با هم در ارتباطند. زمانی که به فوم سرد فشار وارد می شود، هوای لابه لای سلول ها جابه جا می شود. به همین دلیل است که فوم های سرد خاصیت انعطاف پذیری دارند. بعد از اینکه فشار از روی فوم سرد برداشته می شود، هوا به داخل مجاری باز سلول ها می رود و فوم به حالت قبل باز می گردد. 
فوم های سرد نسبت به فوم های گرم بادوام تر هستند و خاصیت ارتجاعی آنها طول عمر بیشتری دارد. تشک هایی که از فوم سرد تهیه می شوند، مقاوم تر هستند. این نوع تشک ها با گذشت چند سال همچنان خاصیت و کیفیت اولیه خود را حفظ می کند و تنها به تعویض روکش نیاز پیدا می کنند.

 

سایز تشک فومی ارتجاعی چقدر است؟

 

براساس نیاز تشک، اندازه فوم ارتجاعی مشخص می شود. برای افراد بالغ استاندارد طول آن 2 متر است. برای کودکان این میزان بر حسب سن آنها کمتر است. ضخامت فوم هم در طول عمر آن تاثیر زیادی دارد و در اندازه های مختلف 10، 13 و 15 سانتیمتری عرضه می شوند. البته اگر مقدار و ضخامت فوم بیش از اندازه نازک باشد، برای تشک قابل استفاده نیست. برای دسته های مبلمان ها از فوم های ناز استفاده می شود. اما فومی که برای تشک استفاده می شود، حداقل 10 سانتیمتر ضخامت دارد.

این تشک ها در ضخامت‌ها و اندازه‌های متفاوتی وجود دارند. برای انتخاب یک تشک فومی ارتجاعی مناسب برای تختتان حتما باید سایز تخت خود را اندازه بگیرید و به نسبت آن تشک را سفارش دهید.

برای تخت‌های دو نفره که مختص زوجین هستند، بسیار اهمیت دارد که از تشک های عریض‌تر که فضای بیشتری برای خواب دارند استفاده شود. همچنین چنانچه یکی از زوجین شب هنگام از خواب بیدار شود، به راحتی میتواند بدون هیچ سر و صدایی از تخت بیرون برود، زیرا تشک فومی ارتجاعی تمام لرزش‌های حرکات بدن را بر روی تخت مهار میکند و میگیرد و مانع از مزاحمت دیگری میشود.

این تشک‌ها به این دلیل که ارتجاعی هستند به راحتی از راه پله‌های تنگ هم قابل عبور هستند و به راحتی میتوان آن را در هر مکانی حمل نمود.

 

 

 

 

 

 

 

ساختار تشک های فومی ارتجاعی چگونه است؟

 

اولین بار در اواسط سال 1960 برای صندلی های هواپیما ناسا این تشک ها ساخته شدند، فومی ارتجاعی از ماده‌ای به نام viscoelastic ساخته شده است، که بسیار جاذب و نرم است. تشک فومی ارتجاعی در پاسخ به وزن بدن گرما و فشار را به طور مساوی توزیع می‌کند. پس از آنکه از روی تخت بلند شوید، تشک به حالت اول خود باز میگردد.

این ویژگی‌ها علاوه بر حفاظت بدن در برابر ضربه، فومی را ارتجاعی و بسیار راحت می‌کند. پس از ساخت صندلی‌های شرکت ناسا، فوم ارتجاعی برای سایر امور نیز مورد استفاده قرار گرفت. به عنوان مثال، از آن در درون کلاه و کفش استفاده شد. در پزشکی نیز از فوم ارتجاعی برای افرادی که دچار زخم بستر هستند در درون صندلی‌هایشان استفاده میشود.

اما امروزه از این ماده برای تشک فومی ارتجاعی استفاده میشود که طرفداران بسیاری دارد.

این نوع تشک ها به دو صورت ساده (تخت) و یا محدب (عدسی) تولید می شوند. اگر قالب تشک ساده باشد، در هر دو طرف تشک تخت است. اما زمانی که از فوم محدب استفاده می شود، یک سمت تشک تخت، و سمت دیگر آن محدب می شود. البته میزان این محدب بودن باید به گونه ای باشد که برای خواب مشکل ایجاد نکند. فوم های محدب اغلب برای تولید مبلمان و صندلی استفاده می شود و نوع تخت برای تشک کاربرد بیشتری دارد.

 

 

 

 

استفاده از تشک فومی ارتجاعی چه مزیت هایی دارد؟

 

فوم قابلیت ارتجاعی بالایی دارد. بنابراین پس از مدت کوتاهی از بین نمی رود و یا چسبیده و نازک نمی شود. پس از هر بار استفاده، فوم به حالت قبل باز می گردد. هیچ آسیبی به بدن وارد نمی کند و به عنوان محصولی طبی محسوب می شود. 
به دلیل اینکه فوم نرم و ارتجاعی است به قسمت های منحنی بدن می چسبد و با تغییرات وزن بدن هم انطباق پیدا می کند. در نتیجه درد های مربوط به کمر هم تسکین می یابد. 
تشک های فومی عایق خوبی برای صدا هستند. در نتیجه اگر در محیط های پر صدا هم بخوابید، می توانند مقداری از صداهای موجود را جذب و خواب بهتری را برای شما به ارمغان آورند.
با توجه به اینکه تشک های فومی در مقایسه با سایر تشک ها، نرم تر هستند، کیفیت خواب را افزایش می دهند. 
فوم ها بهداشتی تر از سایر مواد پرکننده است. زیرا با وجود باز بودن سلول های فوم، آلودگی و باکتری های کمتری به داخل فوم راه پیدا می کند. بالاخص اگر برای روکش آن از پارچه های چرمی استفاده شود، جای ورود به مواد آلرژی زا به حداقل می رسد. در حالی که مواد پرکننده ای همچون پشم، پنبه یا پشم شیشه همیشه در معرض مواد آلاینده محیط قرار می گیرند که دو سال یکبار باید شسته و تعویض شوند.

اکثر متخصصین بر این باورند که استفاده از تشک فومی ارتجاعی سبب میشود تا آناتومی بدن در هنگام خواب در وضعیت مناسبی قرار بگیرد، چرا که فشار در تمامی نقاط بر سطح بدن به یک اندازه وارد میگردد. این موضوع سبب میشود تا بدن سالم بماند و برخی از قسمتهای آن تحت تاثیر فشار شدید بدن قرار نگیرند.

به محض اینکه شما بر روی تشک‌ فومی ارتجاعی دراز بکشید حرارت بدن شما سبب نرم شدن تشک میشود و این موضوع به قرار گرفتن صحیح بدن با توجه به تمام قوس‌های بدن بر سطح تشک میشود. سازندگان تشک فومی ارتجاعی، این تشک‌ها را برای خواب راحت‌تر و رهایی شما از هرگونه درد ساخته‌اند.

یکی از ویژگی های عالی این تشک‌ها این است که افرادی که به گرد و خاک و یا سایر مواد حساس هستند به راحتی میتوانند تشک فومی ارتجاعی ضد حساسیت سفارش دهند. ​

 

 

 

 

 

شستشوی تشک فومی ارتجاعی

 

این نوع تشک ها مصارف کوتاه مدت دارند، که نیاز چندانی به شستشو پیدا نمی کنند. با این وجود براحتی شسته می شوند. به دلیل اینکه زیپ دار طراحی می شوند، به راحتی می توان روکش تشک را از فوم ها جدا کرد. روکش تشک با هر پارچه ای که باشد، قابل شستشوست. فوم ها را می توان شست و در مقابل آفتاب پهن کرد.