زود پز

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

زود پز

یکی از چالش‌هایی که افراد و آشپزها چه در منزل چه در آشپزخانه رستوران‌های بزرگ با آن مواجه هستند سرعت و زمان پخت و پز غذا است. پخت بعضی از غذاها و بعضی از حبوبات بسیار زیاد طوری که مشکلی بزرگ در هنگام برگزاری مهمانی‌ ها و سرو غذا در رستوران‌ ها به شمار می‌آید. به همین دلیل دستگاهی به نام زودپز اختراع کردند که فرآیند پخت و پز غذا را زودتر انجام می دهد. همچنین یکی دیگر از مزایایی که زودپز دارد این است که ویتامین و مواد مغذی غذا حفظ و نگهداری می شود چرا که فشار و پخت و پز زیاد مواد و ویتامین غذا را از بین می برد. 

 

 

زود پز چیست

زودپز دستگاهی است که دارای یک  محفظه و درب می‌ باشد و غذا با قرارگیری در این ظرف دربسته  و با فشار و سرعت بالا پخته می شود. بدنه زود پز از جنس آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ است که روی درب دستگاه زود پز یک شیر یا دریچه وجود دارد که وقتی فشار بخار درون محفظه بالا می رود شیر موجود در دستگاه باز شده و بخار اضافی از آن به سرعت خارج می شود.

 

عملکرد دستگاه زود پز

زودپز یکی از کاربردی ترین دستگاها برای پخت و آماده سازی غذا، سبزیجات و گوشت در کمترین زمان ممکن است. کارکرد با دستگاه زودپز بسیار آسان است؛ طوری که برای استفاده از آن فط دستگاه را باید پر آب کنید و سپس مواد لازم مانند گوشت، غذا و یا هر آنچه می خواهید پخت و پزشو انجام دهید، داخل ظرف بریزید و بگذارید تا در زمان مناسب بپزد، زمانی که پخت غذا تمام شود بخاز از درون دریچه یا سوپاپ آن خارج می شود که نشان پخت غذا می باشد.

 

مهمترین نکته برای کارکردن با زود پز

نکته ای که بسیار اهمیت بالایی دارد این است که هنگام کار با زود پز پس از اتمام مرحله پخت باید پس از خارج شدن کامل بخار آب از آن درب دستگاه را باز کنید؛ چرا که بخاری که با شدت خارج می شود بسیار خطرناک است و می تواند سوختگی های شدید را ایجاد کند. بنابراین در زمان کار با زودپز این نکته ایمنی را در نظر بگیرید بگذارید کاملا بخار خارج شود و پس از پانزده دقیقه الی نیم ساعت درب را با یک دستمال تر بردارید و بگذارید کاملا بخار از داخل ظرف خارج شود و در مرحله آخر مواد غذایی را خارج کنید. 

 

مدت پخت غذا در دستگاه زودپز

هر غذایی با توجه به مواد آن زمان پخت متفاوتی دارد اما به طور کلی برای انواع گوشت 55 دقیقه زمان کافی است و برای نخود و حبوبات 40 الی 50 دقیقه لازم می باشد و برای سیب زمینی 15 دقیقه زمان کفایت می کند.

 

انواع زود پز

زودپزها به دو مدل زودپز آلومینیومی و زود پز استیل تقسیم می شوند که این دو نوع زودپز دارای تفاوت هایی هستند.

 

زود پز آلومینیومی

زودپزی که از آلومینیوم ساخته شده است بسیار سبک می باشد و همچنین از آنجایی که آلومینیوم رسانای خوبی دارد گرما را به سرعت و به طور کامل در تمام قسمت های ظرف پخش می کند. از طرفی زودپز آلومینیومی داراری قیمت بسیار مناسبی است و هر خانواده ای می تواند آن را تهیه کند. ضمنا زودپز آلومینیومی معایبی نیز دارند که مهمترین آن ها زنگ زدن و پریدن رنگ بدنه بر اثر گرما زیاد است. با این حال زودپز آلومینیومی یکی ازپرکاربردترین و مناسب ترین وسایل برقی می باشد به خصوص برای کسانی که نمی خواهد هزینه زیادی برای زودپز در نظر بگیرند.

 

زود پز استیل

زودپز استیل به دلیل اینکه از استیل تولید شده است دارای وزن سنگین تری نسبت به زودپز آلومینیومی است. همچنین این زودپز بدنه و سطح بسیار جذابی دارد به همین دلیل گزینه بسیار مناسبی برای  دکوراسیون در آشپزخانه محسوب می شود؛ اما زودپز استیل مانند زود پز آلومینیومی گرما را به خوبی در بدنه پخش نمی کند و غیر یکنواخت است. از طرفی قیمت و هزینه زودپز استیل از زودپر آلومینیومی بسیار بالاتر می باشد. 

 

حجم زود پزها

تمامی زودپزها چه زودپزهای آلومینیومی چه زودپزهای استیل دارای حجم های مختلفی هستند که هر خانواده ای یا هر رستورانی با توجه به نیازخود از یکی از آن‌ ها استفاده می کنند. تمامی زودپزها به سه دسته چهارلیتری، شش لیتری و هشت لیتری تقسیم می شوند.

 

زودپز چهار لیتری

این زود پزها همانطور که مشخص است از اندازه کوچکی تشکیل شده و برای خانواده های کم جعمیت مناسب می باشد. این زودپزها می توانند یک وعده غذایی را تهیه کنند و برای پخت گوشت در اندازه زیاد مناسب  نمی باشند.

 

زودپز شش لیتری

این اندازه کمی بزرگ تر از زود پز چهار لیتری است این زود پز برای 5 الی 10 نفر کافی می باشد و از آن بیشتر برای پخت سبزیجات و سیب زمینی استفاده می شود.

 

 

زود پز هشت لیتری

بزرگترین اندازه زودپزهای خانگی، زودپز هشت لیتری است. زودپز هشت لیتری توانایی پخت و پز انواع گوشت در هر اندازه ای دارد. این زودپز برای خانواده های پر جعمیت و رستوران های کوچک گزینه ی بسیار مناسبی است. غذا درون آن له نمی شود و کاملا پخته می شود. البته بخاری که این دستگاه ایجاد می کند بسیار زیاد است بنابراین هنگام کار با آن باید نکات ایمنی را بسیار رعایت کنید.

 

نکته ای که باید هنگام کار با زود پزها نظر بگیرید

حتما هنگام کار با زودپز باید از قفل درپوش آن استفاده کنید. این قفل از ایجاد فشار و بخار پیش از بستن درب دستگاه ممانعت می کند. از طرفی قفل درپوش از بالا رفتن فشار داخل دستگاه نیز جلوگیری می کند. همه زودپزها در انواع و مدل های مختلف دارایی قفل درپوش هستند هنگام خرید زودپز حتما به وجود آن روی دستگاه دقت کنید و دستگاهی که دارای قفل درپوش نیست را تهیه نکنید.  همچنین بسیار زودپزهای دیجیتال علاوه بر قفل درپوش دارای نشانگر تصویری نیز می باشند که این ابزار ایمنی در همه زودپزها موجود نیست. به همین دلیل برای اطمینان و ایمنی بیشتر قفل درپوش را تهیه کنید و حتی اگر این قفل دچار خرابی نیز شد می توانید آن را به طور جداگانه خریداری نمایید.